Historia - Łoś Bochnia

Idź do spisu treści

Menu główne:

Historia

HISTORIA KOŁA ŁOWIECKIEGO " ŁOŚ " BOCHNIA


                          




Przypominając historię Koła i jej pierwszych włodarzy: przewodniczącego Stanisława Tracza, łowczego Bronisława Kifnera,

sekretarza Stefana Biela i skarbnika Stanisława Billa, prezes zaznaczył, że rozpoczęte wówczas dzieło na przestrzeni upływających lat z pozytywnym skutkiem kontynuowane było przez kolejnych prezesów i członków myśliwskiej rodziny. W kolejnych latach pracami Koła kierowali: Stanisław Bill, Piotr Kucia, Józef Krakowski i Ryszard Węgrzyn. W 1987 roku po nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Koła zaszczyt przewodniczenia zarządowi przypadł obecnemu prezesowi Janowi Jelińskiemu.

Koło jako pierwsze w powiecie bocheńskim rozpoczęło odłów żywych zajęcy, co w poważnym stopniu wypłynęło na sytuację finansową i pozwoliło na lepszą gospodarkę łowiecką, która przejawiała się między innymi szeroko zakrojoną akcją dokarmiania zwierzyny w okresie zimowym oraz prowadzeniem spotkań informacyjnych i edukacyjnych w okolicznych szkołach. Systematyczne odławianie żywych zajęcy trwało do połowy lat osiemdziesiątych, kiedy to ich stan liczebny zaczął się pogarszać, na co niewątpliwy wpływ miała ciężka zima.

W kwietniu 1992 roku nastąpił podział Koła. Część myśliwych odeszła i utworzyła Koło Łowieckie „Sokół” w Nowym Wiśniczu, zabierając większy i zasobniejszy w zwierzynę obwód nr. 72.

Pozostali członkowie utrzymali nazwę: Koło „Łoś” w Bochni oraz obwód łowiecki nr. 65 o powierzchni 4,070 ha. Mimo podziału Koła i zmniejszenia się terenów łowieckich, organizacja zaczęła jeszcze prężniej prowadzić całokształt gospodarki łowieckiej. W 1995 roku rozpoczęto budowę domku myśliwskiego na własnej działace. Inwestycję zakończono w 1998 roku i na 45–lecie Koła oddano do użytku dla celów magazynowania karmy dla zwierzyny, zebrań i spotkań z rodzinami oraz młodzieżą szkolną, podczas których myśliwi wygłaszają krótkie prelekcje na temat hodowli i ochrony zwierzyny łownej oraz występujących gatunków zwierzyny na terenie łowiska.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego